Setkání s vedením obce na Ládví ohledně územního plánu: shrnutí účastníka

Restaurace Valnovka na Ládví, místo včerejší diskuse. Zdroj: Google Maps

Včera večer kamenický starosta a místostarosta, pánové Čermák a Valášek, zorganizovali schůzku s občany na Valnovce. Diskuse trvala dvě a půl hodiny, ale záměry vedení obce s územním plánem zůstávají zamlžené a nejasné. Otázce na to, co vlastně vedení obce navrhuje, se pan starosta opakovaně vyhnul.

Pro mne osobně to bylo první setkání s panem starostou na veřejné akci. Musím mu přiznat, že politik je velmi protřelý. Vystupoval trpělivě, zdvořile, působil důvěryhodně. Ke každé otázce se vyjádřil. Zároveň ale odpovídal jako… jako politik. Přímým otázkám se obratně vyhnul či odpovídal otázkami a z mého pohledu k zásadnímu tématu územního plánu neřekl žádné jasné stanovisko.

Co osobně považuji – pan starosta promine – za buď skutečně neprofesionální nebo (ještě hůře) za záměr, je vést diskusi stylem „my jsme se Vás, občanů, přišli zeptat, co si s územním plánem přejete udělat“. Vedení obce by mělo přijít s vlastní koncepcí územního plánu a tu občanům prezentovat. Říci „toto chceme udělat a toto jsou důvody“, nebát se a jít se svou kůží na trh. Vedení obce by měli být odborníci, kteří věci rozumí a jejichž zájmem je dobro obyvatel obce. Starosta a místostarosta by měli mít názor a měli by být schopni jej veřejně obhájit.

Místo toho jsem viděl diskusi s desítkami lidí bez jakékoliv struktury, se slovy „chceme mít shodu na tom, jak bude územní plán vypadat“. To je velmi záludné. Najít obecnou shodu bude nemožné, i v jedné místnosti se lidé začnou hádat. To dá potom vedení obce mandát k tomu tvářit se jako mírotvůrce a udělat to, co sami chtějí, s poukazem na to, každé řešení se bude někomu nelíbit.

Přesto, jakkoliv mám dojem, že to pan starosta slyšet nechtěl, sousedé svůj názor vyjádřili:

  1. Kamenická dopravní infrastruktura (silnice, chodníky) je již dnes nedostačující. Totéž se týká kapacity školky, lékařů atd.
  2. Stavebních pozemků je dnes v Kamenici nadbytek*. Již dle dnešního územního plánu, kdyby byly využity všechny dnes zastavitelné plochy, by se počet obyvatel Kamenice zdvojnásobil. Můj dojem ze schůzky byl, že si většina přítomných takový růst nepřeje, zvláště ne před tím, než by byla vybudována potřebná infrastruktura.
  3. Bytové domy, dvoj- a trojdomy a domy s více než jedním bytem s odlišnými vlastníky bytů do středočeské vesnice nepatří a měly by být stavebním regulativem zakázány.
  4. Kameničtí občané mají pocit, že pokud chtějí stavět na svých pozemcích, podmínky jsou nejasné nebo nestejné pro všechny a obec jim spíše klade překážky.

Pan starosta se nemusí ptát občanů na veřejném setkání, zda chtějí stavět. Každý, kdo má v Kamenici pozemek, stavební či nestavební, chce stavět. Možná ne dnes, ale jeho děti či vnukové ano. Včera jsem od pana starosty slyšel komentáře že „se musíme dohodnout, jestli chceme stavět nebo ne“ a že „když budeme chtít stavební uzávěru, tak se může stát, že nebudete moci stavět“. To zavání tím, že když by chtěli stavět chataři a majitelé individuálních pozemků, musí obec umožnit stavět všem, tedy i developerům. Mám dojem, že se pan starosta snaží individuální vlastníky hodit s developery do jednoho pytle a osud jejich pozemků spojit. To tak ale vůbec být nemusí a nemá.

Odpovědi na otázku, zda obec plánuje velké pozemkové celky, „rozvojové plochy“, jako stavební zrušit, se pan starosta opakovaně vyhnul. Místo toho neustále stáčel diskusi na téma minimální velikosti pozemku. To je dle mého názoru nepodstatné, zato s výborným potenciálem k tomu, aby se sousedé na místě pohádali.

Přitom řešení je jednoduché. Obec by měla:

  1. Rozlišit mezi developery a spekulanty na jedné straně a mezi individuálními stavebníky na straně druhé.
  2. Velké rozvojové plochy, nyní bez jakékoliv zástavby a většinou zatím nezasíťované, by obec měla, pokud je to možné, převést zpět na pozemky nestavební.
  3. Zároveň by obec měla uvolnit pravidla pro individuální výstavbu pro vlastní bydlení kamenických rezidentů a jejich rodin. Samozřejmě stanovit srozumitelné a rovné podmínky, které by platily pro každého.

Pokud vedení obce reprezentuje skutečně zájmy kamenických občanů a ne spekulantů s pozemky, tak to razantně udělá. Věřím, že zpětná vazba od občanů přinejmenším ze setkání v Ládví byla jasná, ať pan starosta kličkoval jakkoliv.

Tomáš Čech

* Poznámka autora: Kolik je v Kamenici nezastavěných stavebních pozemků a chat včera pan starosta neuvedl. Já jsem zmiňoval odhad cca 400 pozemků stavebních a 800 chat. Pan zastupitel Šotola byl tak laskav a dnes našel analýzu, kterou dřívě dělal (s místostarostou panem Valáškem). V té se hovoří o 660 stavebních pozemcích a 900 chatách. Vedení obce by takovou informaci mělo vědět přesně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*