Úchvatná příroda pod naším nosem

Babočka bílé C, jarní forma. Jaro 2023, Kamenice u rybníka Křísov

Přiznám se, že nemám příliš v lásce developery, kteří stavějí na zelené louce a ke stávajícím obyvatelům se chovají bezohledně. Právě díky mému boji s nimi vznikla mimořádně cenná biologická studie fauny a flóry v katastru obce Kamenice. Pestrost přírody u nás je taková, že bychom zde mohli vyhlásit přírodní rezervaci.

Přírodu nade vše miluji, rostliny i zvířata, a sama mám tisíce fotografií všeho živého. Je asi fair přiznat, že ne všichni developeři jsou špatní a lidé někde žít musí. Výstavba na rozsáhlých plochách, na bonitní orné půdě, je však proti přírodě a mnohdy i proti zdravému rozumu. Bohužel v Kamenici jsem v posledních letech zaznamenala nepočítaně případů bezohledného nakládání s přírodou, ničení biotopů, nepovoleného kácení dřevin a nepovolených terénních úprav ze strany majitelů pozemků určených k developmentu, ale bohužel i na pozemcích, které určeny k výstavbě nejsou.

Biologickou studii, jejíž části připravuji ke zveřejnění, jsme v letech 2022-2023 nechali zpracovat zčásti na vlastní (nemalé) náklady. Bez laskavého přispění našeho sponzora, společnosti Plzeňský Prazdroj a.s., by to nebylo možné vůbec – stále mají můj dík. Hlavním cílem studie bylo a je ochránit unikátní biotopy v naší bezprostřední blízkosti před zničením: rozbagrováním, odvodněním, zaasfaltováním a vybetonováním. V Kamenici je nezastavěných parcel dostatek (několik stovek) a nové developerské projekty nepotřebujeme.

Samotná studie je vědecký materiál, těžko čitelný, objektivní, systematicky zpracovaný podle přísné metodiky, plný latinských názvů. Koho zajímá, může si originál stáhnout v pdf na konci článku.

Věřím, že pro většinu čtenářů budou zajímavé zejména fotografie pořízené v místech, kterými se studie zabývá. Všechny snímky jsou pořízené na území obce Kamenice. Pokud je to možné, u fotek jsou české názvy pozorovaných druhů, datum a místo.

Zvláště kdo má děti a vnuky a chce je vést k lásce k přírodě, může tato místa tiše a ohleduplně navštívit a potěšit se z té nádhery v našem sousedství na vlastní oči. Pokud se Vám podaří ulovit zdařilé fotografie, pošlete mi je, a do galerie je ráda přidám.

Protože fotografií je opravdu hodně, budeme je zveřejňovat na pokračování, podle jednotlivých lokalit a druhů zvířat a rostlin.

Příští díl bude věnován mokřadu kolem Křísovského rybníka a ptákům zde žijícím.

Šárka Šotolová

.

2 komentáře

  1. Velmi zajímavý článek. Děkuji za něj. Jen bych uvítala nějaký „výcus“ z této studie, aby se v tom laik lépe orientoval.

    • Děkuji. Připravuji jednotlivé díly na pokračování, u každé lokality bude krátký výtah a bohatá fotogalerie. Obecný závěr studie je, že množství druhů rostlin a živočichů, kteří žijí v našem bezprostředním sousedství, je velké a některé lokality jsou biologicky velmi cenné. Více bude u každého dílu, prvním bude mokřad kolem Křísovského rybníka. ŠŠ

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*