Zastupitelstvo 25. června: tlak starosty na umožnění další výstavby a snaha omezit účast veřejnosti

Kulturní dům Kamenice, kde zasedání proběhlo. Foto: mapy.cz

Jednání zastupitelstva 11. června trvalo do půlnoci a ani se neprobraly všechny body. Starosta Čermák ale s protlačením další výstavby, tentokrát v Těptíně a na Ládví, spěchá natolik, že obratem svolal jednání nové, pouze s týdenním předstihem a v rozporu s jednacím řádem.

Svolání zastupitelstva přišlo od starosty 18. června, tedy pouhý týden před jednáním. Už to samo o sobě je hrubou formální chybou. Proč? Protože pokud chce některý zastupitel přidat na jednání další bod, musí tak učinit nejméně 10 dnů před tímto jednáním. Jinak by se muselo o zařazení takového bodu na jednání hlasovat a výsledek je předem znám. Opozice tedy měla smůlu, pokud se chtěla bavit o čemkoliv jiném.

Ještě vážnějším prohřeškem bylo vypuštění interpelací, tedy části programu, kdy se na začátku jednání mohou občané vyjadřovat k záležitostem obce a klást vedení obce otázky. Tento bod má být povinně součástí každého jednání zastupitelstva podle jednacího řádu. Navíc obec musí dle zákona o obcích umožnit občanům se vyjadřovat a ptát.

Nejde o formální drobnost. Pokud by jednání zastupitelstva bylo pokračováním jednání předchozího (jak se někteří zastupitelé domnívali), interpelace by už nebyly možné. Svolání nového jednání bez interpelací znamená omezení možnosti občanů se vyjadřovat. Osobně očekávám, že pokud bude podána správní žaloba, celé jednání bude správním soudem prohlášeno za neplatné. Návrh zastupitele Pavla Šotoly, aby bylo zasedání zrušeno a svoláno znova s řádnou pozvánkou, byl jako obvykle zamítnut hlasy starostovy strany.

Zásadními body programu bylo zahájení prací na regulačních plánech na dalších developerských projektech v Těptíně a na Ládví. Tedy jinými slovy – posledního kroku k umožnění další výstavby.

Slovo Těptín ani Ládví ovšem v programu nikde nebylo. Vedení obce označuje vždy podobné projekty tajemnými názvy (z územního plánu), jako Z43, Z44 nebo Z25. Jen opravdu zasvěcení ví, kde je které místo (a i v dokumentaci předložené zastupitelům, byly pozemky na Ládví chybně zaznačeny). Lze očekávat, že kdyby v programu bylo „zahájení posledního kroku k umožnění další hromadné výstavby v Těptíně a na Ládví“, přijde na jednání mnoho nespokojených sousedů. Ve Zpravodaji o tom nebylo ani slovo, jako obvykle.

Jsou to vše náhody? Nemyslím si.

V případě projektu v Těptíně zastupitelstvo pořízení regulačního plánu odsouhlasilo. Jako vždy pouze hlasy starostovy strany.

Projekt na Ládví byl zamítnut díky tomu, že paní Slámová, která na Ládví sama bydlí, hlasovala s opozicí a byla proti. Škoda, že neměla podobný přístup i k projektům na Nové Hospodě a v Těptíně. Nemám moc pochybností o tom, že se stejný bod objeví na jednání brzy znova a starostovi lidé jej prohlasují, tentokrát bez paní Slámové.

Novým bodem jednání, zařazeným do programu až na místě, byla diskuse o možnosti, že by stát mohl Kamenici převést část zámeckého parku. Starosta si přál slyšet názor na to, zda by obec měla chtít park, jehož údržba může stát ročně kolem milionu korun. Diskusi o tom, co by obec mohla mít z nové výstavby, starosta nevěnoval ani minutu. Není divu, protože odpověď je jako obvykle: nic. Přitom jen z projektů, jejichž regulační plány se projednávaly na tomto zasedání, to mohly být vysoké desítky milionů. Pokud by se ovšem pan starosta snažil pro obec něco dostat.

Vše zapadá do obvyklé strategie vedení obce: halasně mluvit o drobnostech a důležité věci, kde jde o velké peníze (developerské projekty nebo velké stavby) držet pečlivě pod vlastní kontrolou.

Mimořádně pravdu odhalující byla diskuse, kterou vyvolala paní Simona Lvovská. Celým tímto i předchozím jednáním jako červená nit táhla nespokojenost diskutujících s tím, že starosta protlačuje developerské projekty, ze kterých mají developeři obrovský zisk a obec nic. Paní Lvovská tedy navrhla, ať zastupitelstvo jednáními s developerem a s pořizovatelem regulačního plánu pověří někoho z opozice. Starosta, na otázku zda je ochoten tuto zodpovědnost přenechat jinému zastupiteli, jen procedil mezi zuby „nikomu z opozice“. Během několika minut ovšem popřel sám sebe. Na následující dotaz, zda je tedy tuto zodpovědnost pro regulační plán na Ládví ochoten přenechat paní Slámové, člence své vlastní strany (která na Ládví bydlí a je předsedkyní osadního výboru), odpověděl (opět velmi neochotně) slovem „nikoliv“. Na otázku „proč?“ opáčil, že důvodem je nedostatečná odborná způsobilost paní Slámové. Když opomenu, že je to ze strany starosty vůči paní Slámové hrubá nezdvořilost, to není pravda. Pověřeným zastupitelem může být kdokoliv, žádná odborná způsobilost není vyžadována. Stačí znalost místa a zdravý rozum.

Pan starosta velmi křečovitě odmítá pustit kontrolu územního plánu a pozemků z vlastních rukou. Velmi dobře ví proč.

Bohužel mohu napsat jen to, co mohu prokázat. Každý si tedy musí udělat závěr sám.

Tomáš Čech

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*